E-POSVET
Language

OPERACIJA VEK IN KONTAKTNE LEČE

Spoštovani gospod doktor,

prosila bi Vas za naslednje pojasnilo: odločam se za operacijo zgornjih vek, ki so se mi resnično že grdo povesile (stara sem 54 let). Nisem pa se pozanimala, kako je s to operacijo pri nosilkah kontaktnih leč, ki si jih vstavljamo in odstranjujemo s stiskanjem očesnih vek in ne s prsti? Ali bodo veke obdržale to moč še naprej? Po 20 letih uporabe kontaktnih leč se bojim, da bi se težko navadila na kakšen drug način vstavljanja oz. odstranjevanja leč. Prav lepa hvala za morebiten odgovor,

Mira

POVEZANI POSEGI

Korekcija vek

Spoštovana gospa Mira,


po kratkem okrevanju, ne boste imeli težav z vstavljanjem ali odstranjevanjem kontaktnih leč na vaš način. Zgornja blefaroplastika, kakor imenujemo estetsko operacijo zgornjih vek, ne vpliva na moč zapiranja očesa. Oko zapiramo s sfinktersko mišico orbicularis oculi, ki poteka krožno okoli očesne reže. Ob operaciji z zgornje veke odstranimo odvečno kožo in pri zelo polnih vekah del maščobe iz predelkov, ki se nahajajo globlje v veki. Res je, da največkrat izrežemo tudi ozek trak omenjene mišice, a mali delček odstranjene mišice nima zaznavnega vpliva na zapiranje vek. Z izrezom rekonstruiramo naravno gubo, ki pri belcih poteka nekaj milimetrov nad vejicami zgornje veke, a jo s staranjem zakrije povešena koža.


Neposredno po operaciji leč ni priporočljivo nositi. Nekateri pacienti morajo oči vlažiti s kapljicami, saj je začasno zmanjšano izločanje solznih žlez, ki se nahajata v zunanjih delih zgornjih vek. Veki sta kratko obdobje otekli in občutljivi na dotik. Očesna veznica je lahko dražena, pordela in prepredena z drobnimi žilicami. V tem času, ki lahko traja od slabega tedna do meseca, morate namesto leč uporabljati korekcijska očala. Po tem obdobju ni zadržkov za uporabo kontaktnih leč.


Po operaciji spodnjih vek, so navodila nekoliko strožja, saj je treba daljše obdobje paziti, da pri vstavljanju leč ne raztegujete pretirano spodnje veke. Če je spodnja veka pred operacijo ohlapna jo moramo s šivom zasidrati v zunanjem očesnem kotu, da se po operaciji ne povesi ali obrne navzven. Z grobim vlečenjem ali mencanjem vek, bi lahko v zgodnjem obdobju šiv pretrgali.


Zgornjo blefaroplastiko opravimo kot ambulantni poseg v lokalni anesteziji ali jo združimo s kirurškimi posegi za pomladitev ostalih delov obraza. Predoperativno je treba natančno oceniti koliko odvečne kože in maščobe moramo odstraniti za naraven, mladosten in estetsko skladen videz. Prav tako pomembno je določiti pravi vzrok odvečne kože na vekah, saj vpliva na izbor operacije.


Pri večini pacientov gre res za raztegnjeno, odvečno kožo na zgornji veki in je blefaroplastika najprimernejša rešitev. Redkeje so dejanski vzrok povešene obrvi, zaradi česar se na zgornje veke naguba navidezen višek kože. Takšno stanje zahteva drugačno operacijo – dvig obrvi in čela. Običajno z endoskopom skozi kratke reze v lasišču napnemo čelo in dvignemo obrvi na pravo mesto. Pri tem se raztegne in izgine navidezno odvečna koža zgornjih vek. V takšnem primeru, bi bila zgornja blefaroplastika napačna izbira, ki bi stanje poslabšala, saj bi obrvi potegnilo še nižje k očem. Včasih so »težke« veke posledica obeh procesov – povešanja obrvi in raztegovanja kože na zgornji veki. V teh primerih moramo opraviti oboje, tako dvigniti obrvi, kot tudi odstraniti odvečno kožo zgornjih vek.


Oči po korekciji zgornje veke delujejo bolj odprte, spočite in mladostne. Razen v zgodnjem obdobju so sledi operacije skoraj nevidne. Pacienti so običajno zelo zadovoljni z »osveženim« videzom. Verjamem, da pri vas ne bo nič drugače.


Lep pozdrav


Andrej Repež

< NAZAJ