E-POSVET
Language

MENTOPLASTIKA (POVEČAVA BRADE)

Pozdravljeni, večkrat prebiram vaše nasvete, ki se mi zdijo zanimivi in jasni, a podobnega problema še nisem zasledila. Imam posebno težavo, ki me spremlja od gimnazije, torej približno 10 let. Čeprav sem dobila že veliko komplimentov za lepe poteze obraza, ta meni ni všeč, ker imam zelo majhno brado. Tega drugi ne opazijo, ali vsaj ne komentirajo in tudi prijateljice se čudijo, zakaj me bega ta podrobnost. Sama sem prepričana, da je moja brada premajhna. Še posebej, ko se vidim s strani, mi ni všeč, da so ustnice bolj izbočene kot brada. Rada bi si dala popraviti napako, če obstaja za to kakšna kirurška možnost.

Bralka iz Maribora

POVEZANI POSEGI

Korekcija brade

Spoštovani,


(pre)majhno brado ljudje ob prvem stiku pogosto povezujejo s šibko in neodločno osebnostjo. Čeprav niso značajske lastnosti nič bolj povezane z velikostjo brade kot na primer s horoskopom, je prvi vtis danes zelo pomemben v vsakdanjih odnosih in na poklicni poti.


Ljudje kot lepe vidimo obraze, ki so simetrični in sorazmerno razviti. V teoriji poznamo idealna razmerja med velikostjo delov obraza. Odstopanja ne pomenijo, da obraz ni lep, a s prileganjem tem merilom, narašča verjetnost, da bo obraz privlačen večini. Namišljeni črti čez obrvi in pod nosom naj bi obraz (od roba lasišča do spodnjega roba brade) razdelili v tri enako visoke dele. Del obraza pod nosom naj bi usta delila na zgornjo in spodnji dve tretjini. S strani naj bi bila brada poravnana s spodnjo ustnico pri moških in pri ženskah umaknjena za nekaj milimetrov izza ustnice.


Povečave brade si želi približno enako število moških in žensk. Pred posegom je treba natančno preučiti obraz in dimenzije brade. Izključiti moramo nepravilno lego čeljusti in ugriz, kar zahteva drugačno zdravljenje pri čeljustnih kirurgih.


Brado lahko povečamo na več načinov. Uporabimo lahko posebno oblikovane vsadke za brado, s katerimi poudarimo slabo izražen del skeleta. Pri manjših pomanjkljivostih lahko za povečanje uporabimo polnila (hialuronsko kislino ali lastno maščevje), ki jih vbrizgamo v mehko tkivo brade. Tretja, zahtevnejša in dražja možnost je korekcija kosti, pri kateri premaknemo del spodnje čeljustnice.


Največkrat se skupaj s pacientom odločimo za vsadek, saj lahko z njim dobro in trajno izboljšamo stanje. Vsadki so različnih oblik in velikosti. Večina ima obliko črke U, da se lepo prilegajo na spodnjo čeljust. Če želimo povečati stransko projekcijo, brade izbiramo vsadke z visokim osrednjim delom, če hočemo brado tudi razširiti, je pomembno, da imajo vsadki poudarjena oba stranska dela. Z vsadkom le malenkost vplivamo na višino brade, za večje popravke v tej smeri je potreben poseg na kosti.


Vstavitev vsadka za brado opravimo v lokalni anesteziji. Namestimo ga v tesen žep, ki ga oblikujemo med spodnjo čeljustnico in pokostnico. Pristopimo lahko skozi ustno votlino z rezom skozi sluznico ali skozi kožni rez v gubi izpod brade. Zadnja možnost je boljša, saj lahko vsadek natančneje namestimo, manjša je možnost poškodbe živcev in okužbe, ker vsadek ne pride v stik s slino. Po takšnem pristopu ostane pod brado nekaj centimetrov dolga, komaj opazna brazgotina.


Predlagam, da se oglasite na posvet k plastičnemu kirurgu. Povečava brade je morda javnosti manj znana kot drugi estetski posegi, a gre za dokaj rutinsko operacijo z lepimi rezultati. Pogosto povečanje brade z vsadkom svetujemo pacientom, ki pridejo na dvig obraza. S staranjem prihaja do zmanjševanja (atrofije) kostnega skeleta obraza, kar povzroča povešanje mehkih struktur in vtis staranja. Poudarjena brada je povezana z mlajšim videzom, pomaga podpreti mehka tkiva na robu spodnje čeljusti in napeti kožo na vratu. V določenih primerih je smiselno popraviti brado tudi ob korekciji nosu, saj tako dosežemo boljšo harmonijo obraznih delov.


Lep pozdrav


Andrej Repež

< NAZAJ