E-POSVET
Language

VITILIGO

Lepo pozdravljeni!

Zanima me, kako poteka presaditev kože? Imam namreč vitiligo, zato me zanima vaše mnenje o rešitvi tega problema s presaditvijo kože. Hvala.

Spoštovana,


sklepam, da ste se že zdravili pri specialistih dermatologije in običajno zdravljenje na žalost (še) ni obrodilo uspeha. V kolikor tega še niste storili, svetujem pregled v dermatološki ambulanti.


Plastični kirurgi pogosto uporabljamo kožne presadke celotne ali delne debeline kože za kritje kožnih vrzeli, ki nastanejo iz najrazličnejših razlogov. Največkrat je vzrok opeklina, mehanska poškodba ali pa stanje po odstranitvi kožnih tumorjev. V vseh naštetih primerih gre za težavo, ki se bistveno razlikuje od vaše – na površini telesa pri teh bolnikih manjka celotna debelina kožnega pokrova in koža se sama ne bi obnovila ali pa bi celjenje potekalo zelo dolgo časa z robov rane. Brazgotine, ki nastanejo s takšnim podaljšanim celjenjem so po pravilu grde in lahko povzročajo funkcionalne motnje. Za kritje kožnih vrzeli torej odvzamemo kožo z dajalskega mesta in ga prenesemo na rano, ki sprejme preneseno kožo in kmalu zaceli. Slabost takšnega načina zdravljenja je, da v estetskem smislu prenesena koža nikdar ni popolnoma enaka zdravi koži po barvi, otipu in poraščenosti. Na odvzemnem mestu se prav tako poznajo brazgotine.


Pri vitiligu je problem drugačne narave. Na koži se pojavljajo ostro omejeni predeli posvetlitve – depigmentacije, kot posledica prizadetosti melanocitov, ki proizvajajo kožni pigment. V ostalih ozirih je kožni pokrov neprizadet in bi kirurški izrez predela in kritje s kožnim presadkom v večini primerov povzročil poslabšanje stanja v estetskem in funkcionalnem smislu. »Klasični« kožni presadki tako nimajo prave vloge pri zdravljenju vitiliga.


Predvidevam, da se vaše vprašanje nanaša na novejše »pol«kirurške metode re-pigmentacije, ki se v zadnjem desetletju uvajajo v zdravljenje stabilnih oblik vitiliga. Obstaja nekaj vrst posegov z različnimi uspehi. Ker gre za bolezen s katero se v največji meri srečujejo dermatologi doslej na Kliničnem oddelku za plastično, estetsko in rekonstrukcijsko kirurgijo, UKC Ljubljana, nismo zdravili ljudi z vitiligom in uspeha posameznih metod ne morem komentirati iz lastnih izkušenj. Gre za postopke pri katerih odstranijo neobarvano povrhnjico z laserjem, dermabrazijo ali tekočim dušikom in predel pokrijejo s suspenzijo melanocitov (gojenih v celičnih kulturah ali pridobljenih neposredno iz odvzete kože) ali ultra-tankimi presadki povrhnjice in zgornjega dela usnjice. Drug način je z vstavljanjem mini-presadkov normalno obarvane kože v male zarezice v neobarvano področje – podobno kot plastični kirurgi zdravimo neporaščene predele lasišča, obrvi, brkov ali brade.


Z lepimi pozdravi,


Andrej Repež

< NAZAJ