E-POSVET
Language

POVEČAVA ALI TETOVIRANJE USTNIC?

Nisem prepričana, če se s tem ukvarjate plastični kirurgi, a ne vem na koga naj se sicer obrnem. Stara sem 24 let in delam v poklicu, kjer sem v stalnem stiku z ljudmi. Pogosto tudi javno nastopam. Imam zelo tanko zgornjo ustnico. Spodnja je malenkost boljša, a vseeno zelo tanka. Želela bi si polnejše ustnice, saj z mojimi delujem preresna in pusta, vsaj meni se tako zdi. Ali je čudno, da me to tako zelo moti? Razmišljam o tetovaži ustnice, ker je trajna. Kako je z vbrizgavanjem botoksa v ustnice?

Spoštovani,


polne ustnice od nekdaj spadajo med estetska merila, po katerih ocenjujemo lepoto ženskega obraza. Skupaj z drobnim nosem in čeljustjo, višjim čelom in velikimi očmi. Najverjetnejša razlaga je, da jih povezujemo z mladostjo, zdravjem in zato s plodnostjo, kar ima v razvoju vrst veliko opraviti s podedovanimi merili za izbiro spolnega partnerja. Prvi opisi poudarjanja ustnic segajo v čase Mezopotamije, tako, da je vaša težava stara vsaj 4 tisoč let in dokaj običajna.


Načrt povečave ustnic s tetoviranjem je podobno zgrešen, kot če bi se lotili povečanja dojk z risanjem večjega para na prsni koš. Ustnica ni le rdečina okoli ustne odprtine, temveč ima tri dimenzije in prostornino. Za polnejši videz jo je potrebno povečati ali natančneje rečeno napolniti. Rob med rdečim in kožnim delom ustnice je jasno vidna anatomska meja, ki daje ustnicam značilno obliko. Tetovaža rdečine ustnice čez naravni rob ne poveča prostornine, ampak daje vtis, da ste se nenatančno ali nenavadno naličili. Poskusite pred ogledalom s šminko. Tetoviranje rdečine ustnice, je smiselno le v namen trajnega poudarjanja barve in kot nadomestek za redno šminkanje.


Povečevanje ustnic, tako kot ostale estetske posege v telo, opravljamo plastični kirurgi. Najbolj razširjen način je vbrizgavanje polnil. Pri tem posegu v ustnico s tanko iglo vnesemo snov, s katero povečamo prostornino ali poudarimo pomanjkljivo izražen rob ustnice. Med polnili se je v zadnjem desetletju najbolj uveljavila hialuronska kislina. Gre za zelo varen pripravek iz snovi, ki je podobna naravni sestavini naše kože. Zato ne povzroča alergičnih ali toksičnih reakcij. Rezultat je viden 6-12 mesecev, neredko tudi dlje. Obstajajo tudi druge vrste polnil, s trajnejšimi rezultati, a povzročajo več zapletov in jih zato večina plastičnih kirurgov odsvetuje. Ustnice lahko povečamo tudi z lastno maščobo, ki jo moramo prej požeti z drugega dela telesa z manjšo liposukcijo. Ker del maščobnih celic prenosa ne preživi, je končno povečanje nepredvidljivo in je postopek pogosto potrebno ponoviti. Še redkeje uporabljena možnost je povečava ustnice s tračkom izrezane kože brez povrhnjice, ki ga vstavimo v ustnico skozi drobni zarezi v ustnih kotičkih. Povečava s hialuronsko kislino je najenostavnejši, najbolj predvidljiv in najbolj priljubljen način povečave ustnic. Poseg je kratek, rahlo boleč in ne zahteva posebnega okrevanja. Nekaj dni po vbrizgavanju je lahko prisotna manjša oteklina ustnic ali modrica pod kožo.


Glede na stanje in želje lahko s polnilom povečamo zgornjo, spodnjo ali obe ustnici ali le poudarimo robove ustnic. Velja opozoriti, da na rezultat močno vpliva prvotna oblika in velikost ustnic in nekateri drugi dejavniki (npr. ugoden položaj sprednjih zob, ki z oporo poudari ustnice). Ni mogoče vsakomur uresničiti želje po idealnih čutnih ustnicah, a jih večinoma lahko znatno polepšamo. Kaj lahko realno pričakujete od posega vam bo predstavil kirurg ob pregledu. Pretirano povečavanje lahko vodi do umetnega ali celo grotesknega videza. Takšna nezmernost poseg v javnosti pričakovano, a neupravičeno, spravlja ob dober glas. Skladno in z občutkom povečane ustnice lahko ohranijo skoraj popolnoma naraven videz. Uspešna povečava ustnic naredi vaš obraz privlačnejši, ne da bi ljudje znali s prstom pokazati, kaj se je na vas spremenilo.


Lep pozdrav


Andrej Repež

< NAZAJ