Spoštovana gospa Dunja,
nastajanje gub na obrazu ima različne vzroke. Proces lahko omilimo in odložimo, če vzroke poznamo in nanje ustrezno vplivamo.
Naj ponovim razliko med polnili in botoksom, o katerih sprašujete. Še vedno lahko v medijih zasledimo: »ta in ta, si je dala napolniti ustnice z botoksom«. Ne drži. Ustnic ne moremo povečati z botoksom, temveč za to uporabljamo polnila. Botulinum toksin je močan strup, ki ga uporabljamo v izredno majhnih odmerkih. Steklenička v kateri ga prodajajo je videti prazna z malo belkaste usedline. Skratka, toksin, ki ga uporabimo nima omembe vredne prostornine in z njim ne polnimo tkiva. Uporabljamo ga za blokado izbranih mišic. Toksin prekine prevajane impulzov z živčnih končičev na mišico in s tem povzroči več mesecev trajajočo negibnost. Čemu to koristi? Sprva so ga uporabljali pri nevroloških boleznih, pri katerih pride do neželenih krčev posameznih mišic. Z njim zdravijo težave kot sta prisilno zatiskanje očesa (blefarospazem) ali zategovanje vratu (toritkolis). Uporaba se je kmalu razširila na področje estetike. Nekatere gube nastajajo zaradi ponavljajočih se gibov obraznih mišic. Z njimi izražamo psihična stanja ali tesnimo usta in oči. Nenehno prepogibanje v kožo vtisne trajne gube. Botulinum toksin te gube izbriše ali vsaj omili in z redno uporabo ustavi prehod dinamičnih gub v stalne. Najbolj pogosto uporabljamo botoks za odpravo mimičnih gub v zgornji tretjini obraza – na čelu, med in ob očmi.
Polnila imajo drugačno vlogo. Z njimi lahko, kot pove ime, poudarimo dele obraza, napolnimo izpraznjene in povešene predele ali jih vbrizgamo v gube, ki jih tako zravnamo z okolico. Danes je najpogosteje uporabljeno polnilo hialuronska kislina. Gre za preparat, ki je po zgradbi enak naravni sestavini človeškega tkiva. Vbrizgana hialuronska kislina se razgradi v 6 do 12 mesecih. Obstajajo trajnejša umetna polnila, vendar je pri njihovi uporabi opisanih več zapletov. Kot trajno polnilo lahko uporabimo tudi lastno maščobo, ki jo pridobimo z liposukcijo na izbranem mestu.
Iz vprašanja se zdi, da vas motita gubi, ki potekata od nosnic proti ustnima kotoma. Imenujemo ju nazolabialni gubi in sta nakazani že na mladih obrazih. Narastišča mišic, s katerimi dvigujemo zgornjo ustnico, oblikujejo mejo oziroma gubo med licem in zgornjo ustnico. Z leti se gubi poglobita zaradi povešanja lic. Globoki gubi rišeta na obrazu sence in mu dajeta postaran videz. Omilimo ju lahko na več načinov. Gubi lahko napolnimo s polnilom, pri čemer postaneta plitvejši in manj opazni. Ker je nastanek povezan s povešanjem tkiva lic, se lahko lotimo težave vzročno – z dvigom lic. Do manjše mere lahko dvig dosežemo z vbrizgavanjem polnil v izpraznjena in povešena lica. Pri hudi povešenosti lic je bolj učinkovito opraviti operacijo za dvig srednjega dela obraza. Botoksa v te namene ne uporabljamo, saj bi ob poravnavi gub povzročil še povešene ustne kote in negibno zgornjo ustnico.
Za blago izraženi nazolabialni gubi v vaših letih najpogosteje zadostuje vbrizganje polnila v gubi. Gre za kratek poseg brez okrevanja. Večina polnil ima dodan lokalni anestetik in poseg le rahlo boli. Učinek je viden takoj in večina je z rezultatom zelo zadovoljna. Zapleti so zelo redki. Lahko gre za manjšo podplutbo, asimetrijo in redkeje za okužbo.
Lep pozdrav.
Andrej Repež